Volkswagen Golf

VW Golf | Golf 3 | VW Passat

Wiosenny przegląd Volkswagena

Po zimie warto sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Pomogą w tym partnerzy serwisowi Volkswagena, którzy szybko, sprawnie i profesjonalnie wykonają wiosenny przegląd pojazdu.

Zdjęcie: VW Golf na autostradzie

Wrogiem numer jeden samochodu, którym jeździliśmy zimą, jest wszechobecna na drogach mieszanka soli i piasku. Potrafi ona przedostać się do niemal każdego elementu auta, wyrządzając szkody. Sól wchodząc w reakcję z wodą może powodować powstawanie ognisk korozyjnych, a piasek rysować powłokę lakieniczą i szyby, kiedy trafi pod pióra wycieraczek. Dlatego jedną z podstawowych czynności, jaką trzeba wykonać, przygotowując samochód do wiosny, powinno być dokładne jego umycie.

Lakier
Gdy już samochód będzie czysty, można przejść do kolejnego ważnego po zimie punktu przeglądu, jakim jest dokładne obejrzenie powłoki lakieru. Niezwłoczne uzupełnienie ubytków lakieru zapobiegnie kosztownej wizycie u lakiernika kilka miesięcy później. Dobrze jest także nawoskować nadwozie, co dodatkowo zabezpieczy lakier.

Układ hamulcowy
Na korozję narażone są też elementy układu hamulcowego, których niesprawność naraża na niebezpieczeństwo nie tylko nas, ale też pozostałych użytkowników drogi. W ramach przeglądu, kontroli zostają poddane tarcze, okładziny hamulcowe oraz stan płynu hamulcowego. Ten ostatni należy uzupełnić lub wymienić, jeśli był używany przez ostatnie dwa lata.

Opony
Coraz wyższe temperatury nie sprzyjają komfortowej i - co ważniejsze - bezpiecznej jeździe na oponach zimowych. Dlatego trzeba je zmienić na letnie. Wymianę opon zimowych na letnie zaleca się przy temperaturze powietrza przekraczającej 7 stopni Celsjusza. Wtakich warunkach miękka mieszanka gumy w oponach zimowych traci swoje właściwości przydatne zimą, pogarsza się komfort prowadzenia samochodu, znacznie wzrasta poziom hałasu, a opony zużywają się dużo szybciej.

Elektryka i oświetlenie
Wspomniane już niszczycielskie działanie soli może dotyczyć też instalacji elektrycznej. Warto sprawdzić, czy podczas zimy nie skorodowały przewody. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w podróży, kiedy okazałoby się, że niesprawna instalacja elektryczna lub jej wpływ na elektronikę unieruchomi pojazd. Jednym z punktów przeglądu jest też sprawdzenie stanu akumulatora - poziomu elektrolitu oraz stanu naładowania. Przy okazji sprawdzone zostanie także oświetlenie.

Zawieszenie
Elementy zawieszenia należy sprawdzić głównie w pojazdach, które „udały się" na zimowe urlopy w góry. W tych ekstremalnych często warunkach drogowych nietrudno o uszkodzenie zawieszenia. Podczas wiosennego przeglądu szczególnej kontroli zostają poddane amortyzatory - ich działanie, mocowanie i szczelność. Sprawdza się czy nie powstały luzy w zawieszeniu, osłonach gumowych na przegubach i układzie kierowniczym, co może uchronić przed sporym wydatkiem oraz gwarantuje bezpieczeństwo na drodze. W czasie kontroli podwozia ocenie poddaje się również osłonę silnika, plastikowe nadkola, chlapacze oraz stan warstwy ochronnej.

Nikt nie wyjedzie z profesjonalnie przeprowadzonego przeglądu Volkswagena bez sprawdzenia szczelności układów wydechowego i chłodzenia, poziomu płynu chłodniczego oraz filtra powietrza. Wprawne oko pracownika serwisowego zerknie również na stan piór wycieraczek (zimą zużywają się najszybciej), układ spryskiwania szyb i reflektorów oraz poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, w tym także oleju silnikowego. Dopiero po takim przeglądzie możemy śmiało wyruszyć na powitanie wiosny.

do góry